beyaz-ekmek-neden-yenmemeli

Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmeye başlamak kalp krizi geçirme riskinizi %20 oranında düşürüyor! Bunu ben değil, Washington Üniversitesi’ nin yaptığı araştırmaların sonuçları söylüyor. 

Şunu Biliyoruz: Beyaz Ekmek ve Tam Buğday Ekmeği Farklıdır. Peki Bu Fark Tam Olarak Ne?

İki tane büyük fark var: 1- Nasıl işlem gördükleri 2- Ne kadar sağlıklı oldukları

Aslına bakarsanız ikisi de üç zengin besinden oluşan buğdayın unundan yapılmaktadır. Kepek (Dış tabaka), tohum (En iç tabaka) ve besidoku (İki tabaka arasındaki nişastalı bölüm). İki ekmek arasındaki fark temelde şudur: Tam buğday ekmeği işlenirken bu üç bölümün tümü, beyaz ekmekteyse sadece besidoku bölümü kullanılır.

Eğer tam buğday ekmeğiyle beyaz ekmeği kıyaslarsak beyaz ekmek besleyicilik yönünden hafif sıklet kalacaktır. Tam buğday ekmeği lif, E ve B6 vitamini, Krom, Magnezyum, Çinko ve Folik Asit yönünden çok daha zengindir.

Tüm bu besleyici öğelerin içerisinde bir tane yıldız vardır: LİF

- Harvard Üniversitesi’ nde tam 10 yıl boyunca süren ve 1994 yılında sonuçlanan araştırmaya göre tam buğday ekmeği yiyen kişiler simit ve baget gibi ürünler tüketenlere göre daha az kalp krizi ve felç geçirmişlerdir. 

- Lifin sindirim sistemimizin sağlığını koruduğu uzun yıllardır bilinmektedir.

- Lif kilo vermenize veya mevcut kilonuzu korumanıza tokluk hissi sağlayarak yardımcı olur.

Ama Zenginleştirilmiş Pek Çok Beyaz Ekmek Var. Bunlar da Sağlıklı Değiller Mi?

Değiller. Çünkü un rafine edildiğinde önemli yağ asitleri, çoğu vitamin ve mineral ve çok daha önemlisi buğday kepeğinin büyük bir kısmı kaybolur. Aslına bakarsanız 30′ a yakın besin öğesi kaybolur ve sadece 5 tanesi geri eklenir. ( demir, niyasin, tiamin, B2 Vitamini ve folik asit) Lif olarak o kadar az bir miktar kalır ki; 8 dilim zenginleştirilmiş beyaz ekmek dilimi 1 tam buğday ekmek dilimiyle aynı oranda lif içerir.

Tam Buğday Gibi Lif ve Besin İçeren Başka Besinlerde Mevcut. Bu Ürünlerden Tüketerek Akşam Yemeklerimde Beyaz Ekmeğin Keyfini Çıkaramam Mı?

Tam buğday diğer besinlerin sağlayamadığı sağlık avantajları sağlamaktadır. 75000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre günde 3 porsiyon tam buğday ürünü tüketen kişilerde kalp krizi riski % 35′ e kadar azalmış, fazla kilo alımından uzak durulmuş ve bağırsak problemlerine çok daha az rastlanmıştır. Bunun aksine günde 2 porsiyon işlenmiş ürün tüketen kişilerdeyse diyabet gelişmiştir. Bilimsel araştırmalar tam buğday ürünlerinin kronik hastalıkların önüne geçmede etkili olduğunu ortaya koymaya devam etmektedir.

Bir Ekmeğin Gerçekten Tam Buğday Ekmeği Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Renk eskiden bir ipucu olabilirdi, fakat artık değil! Beyaz ekmek renk açma işlemi gördüğü için beyazdır fakat koyu renk ekmekler karamel ilave edilmiş olduklarından dolayı koyu renk olabilirler. Ürün etiketinde tam buğday veya tam tahıl içeriğini ilk sırada görmüyorsak ürünü yerine koyup başka bir markaya bakmakta fayda var.

Mix-of-dried-fruits

KURUTULMUŞ MEYVELER NE KADAR SAĞLIKLIDIR?

Bir sitede bulduğum soru cevap kafanızdaki soruları ortadan kaldıracaktır.

Soru: Kurutulmuş ve taze meyveler aynı derecede sağlıklı mıdır?

Cevap: Evet, ancak doğru kurutulmuş meyveleri tercih edersen. En basit şekliyle kurutulmuş meyve taze meyvenin suyu alınmış halidir ve bu durum taze meyvede olan sağlıklı bileşenler daha yoğun hale gelmesine neden olur. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kuru erik, üzüm ve kızılcık içerisindeki besin değerleri taze olanlarına göre tam 2 kat daha fazladır.

Kendimizi kuru meyveye boğmadan önce şunu da aklımızdan çıkarmamalıyız: Kuru kayısı taze olanına oranla çok daha küçük görünebilir ama şeker miktarı ve kalorisi tazesinin neredeyse 2 katıdır. Yemek yerken öncelikle gözümüzün doyması gerektiğini göz önüne alırsak, kurutulmuş meyveden ihtiyacımız olandan çok daha fazla tüketmemiz yüksek bir olasılıktır. Bir porsiyon taze meyve hemen hemen çeyrek porsiyon kurutulmuş meyveye denk gelmektedir. 

Bir diğer önemli noktaysa kurutulmuş ekşi meyvelere eklenen şeker ve mısır şurubudur. Kurutulmuş meyvenin etiketinde sadece meyvenin ismi yazmalıdır. Eklemeler mevcutsa uzak durmamız en yerinde tercih olacaktır. (Ancak açıkta satılan kurutulmuş meyvelerde bunu nasıl anlarsınız onu bilemiyorum.) Unutmayın kurutulmuş meyve şeker değildir, doılayısıyla tadı da şeker gibi olmamalıdır!

Kaynak: realsimple.com, vegetariantimes.com Çeviri: Bora Demircioğlu

green salad

HAZIR SALATALAR HAYATİ VİTAMİNLERİN ALIMINI ENGELLİYOR!

Temiz olduklarından yüzde yüz emin olsak bile önceden hazırlanmış salataların besin değerlerini kaybettikleri bilim adamlarınca keşfedildi.

Araştırmalar sonucunda ürünleri taze tutmak için yapılan üretim işleminin aynı zamanda vitaminleri ve koruyucu antioksidanları da öldürdüğü anlaşıldı.

Modifiye Atmosfer Paketleme denilen işlem özellikle C vitaminine zarar vermektedir.

British Journal of Nutrition’ da yayınlanan bir araştırmaya göre, günde 5 porsiyon sebze- meyve tüketmeye özen gösteren tüketiciler bu tarz paketlenmiş salatalara güvenirlerse farkında olmadan gereken besinlerden mahrum kalmaktadırlar.

Paket içerisindeki salatalar genelde iştah açıcı ve taze görünürler. Genelde de pek tüketmeye alışık olmadığımız yeşilliklerden oluşurlar. (kuzu kulağı, hindiba gibi)

Nemin tutulması ve kararmanın önlenmesini sağlayan Modifiye Atmosfer Paketleme sistemiyle ürünlerin raf ömürleri arttırılır.

İngiliz Beslenme Kuruluşu’ ndan Dr. Frankie Robinson kolayca oksitlenebilen C vitamini ve bazı besinler için bu durumun tehlikeli olduğunu söylüyor. Ancak yine de bu salataların besleyici olduğunu vurguluyor. “Hazır salata tüketmek hiç meyve veya sebze tüketmemekten her halükarda daha iyidir.” diyor.

Salataların paketlenme tekniğinin yarattığı olumsuzluklar olsa da halen lif ve bitkisel besinler açısından zengin kalıyor. Ve özellikle de kemik sağlığı açısından son derece faydalı olan K vitamini salatadan kaybolmuyor.

Şunu da aklınızdan çıkartmayın ki taze marulu alır, doğrar ve buzdolabında bir kaç gün bekletirseniz onun da besin değerleri kaybolacaktır.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk  Çeviri: Bora Demircioğlu

funny-picture-diet-coke-now-i-can-eat-anything-600x381

DİYET İÇECEKLER VE İÇERDİKLERİ TATLANDIRICILAR

Resimde de gördüğümüz üzere çoğu kişi için diyet ürünler bir kurtarıcıdır. İçtiği üründen almadığı kaloriyi yemekle tamamlayan kişileri çevremizde her an görebiliyoruz. Örnek bir dialog görmek istersek: ” -Ben bir … menü istiyorum – Büyük seçim olsun mu? – E olsun – Şu an kampanyayla … ürününü 2 TL farkla almak ister misiniz? – E alayım – İçecek? – Diyet Kola”

Peki diyet ürünler bu kadar masum mu? Benim diyet mantığım şudur: Eğer yediğin yemeğin tadı çok hoşuna gidiyorsa o yemek muhtemelen diyet değildir. Bu mantık lıkır lıkır içtiğimiz diyet ürünlerde de maalesef aynı şekilde işleyecektir.

Kısaca anlatmam gerekirse tatlandırıcı kullandığımızda pankreaas insülini yine salgılar ve insülinde aslına bakarsanız bizi yağlandıran bir hormondur. Tokluk sinyaliyse beyne gönderilmez ve kısaca karmakarışık bir durum meydana gelir. Sonuçtaysa daha az doymuş hisseder ve daha çok yeriz. Tüm bunların sonucu sizce ne olur? Elbette kilo alımı.

Bunun yanında yapay tatlandırıcılar tam tahıllar, meyveler ve yağsız sütteki doğal şekerlere göre daha tatlıdırlar ve dilinizdeki tat duyularını sıfırlarlar. Orta vadede bu değişim sonucu olarak daha fazla tüketmeye başlarsınız, bu da bir  bağımlılık bulgusudur.

Yapay tatlandırıcıların daha fazla yeme dürtüsüne yol açmalarından dolayı kilo alabilirsiniz ve bu aldığınız kilolar da şeker hastalığı riskinizi artırır. Şeker hastası olsanız da olmasanız da günde iki servis porsiyonu ile kendinizi sınırlamanızda fayda var. Bir porsiyon; bir küçük paket tatlandırıcı veya bir kutu diyet meşrubata eşdeğerdir.

Okuduklarımdan Sonra Yapay Tatlanırıcıdan Vazgeçtim Diyenler İçin Alternatiflere Gelirsek:

1-Bal:

BAL_1024x768

Beyaz sofra şekerinin aksine bal kompleks bir besindir. Bir çay kaşığı balda 25 farklı protein, amino asit ve mineral bulunur. Kahvenize, çayınıza ve tatlı olarak yemek istediğiniz herhangi bir şeye bal koymayı denemelisiniz!

2-Agave:

agave-nectar

Mavi agave kaktüsünden distilasyonla (damıtma) elde edilen ve düşük glisemik indekse sahip olan bir tatlandırıcıdır. Bilinen herhangi bir zararı yok ama unutmayın ki kalorisiz değil!

3-Stevia:

12.16stevia

Paraguay ve Brezilya’da yetişen bir bitkiden elde edilen düşük kalorili bir tatlandırıcıdır. Sofra şekerine oranla 200 kat daha fazla tatlıdır; az kalorili olmasının yanında bu özelliği ile çok az tüketilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>